Дистанційна робота: цікаві завдання для учнів
12 звичок, які посилюють тривожність | Презентація. Психологія
«Якщо ти не можеш вплинути на ситуацію,
то зміни своє ставлення до неї…»
Але як це зробити і що це означає?
Йтиметься про резильєнтність.
Це наша здатність впоратися зі складними життєвими подіями та відновитися після труднощів чи стресу.
Чи можна побудувати і розвинути резильєнтність, чи це щось таке, з чим ми народжуємось? Дехто може легко піддаватися впливу емоцій, відчувати сильний стрес, переживати, нервувати, у них може псуватися настрій. А дехто, опинившись в таких або навіть ще в більш несприятливих умовах, зберігає самоконтроль, уникає напруги та залишається в позитивному чи, принаймні, нейтральному стані.
Це психологічна стійкість (психологічна резильєнтність), тобто психічний ресурс, який ми маємо (або не маємо), щоб долати життєві негаразди, будувати плани та втілювати їх у життя, налагоджувати та підтримувати стосунки.
Справді, є люди більш стійкі за інших, але кожен може виростити в собі цю резильєнтність, психологічну пружність.
Метафорично ми можемо це уявити, як щит, який захищає наше ментальне здоров’я від зовнішніх стресогенних чинників.
Що впливає на резильєнтність?
– доброзичливе ставлення до себе;
– здатність реалістично планувати;
– розвиток асертивних комунікативних навичок;
– плекання своїх цінностей;
– розвиток власної «системи ресурсу»;
– плекання надії;
– розвиток здатності вирішувати проблеми.
Як і інші навички, резильєнтність можна розвивати. Ось декілька порад, які зможуть посприяти вашій життєвій стійкості.
Подивіться на ситуацію під іншим кутом.
Замість того, щоби вишукувати тільки суцільний негатив у ситуації, яка склалася, спробуйте пошукати способи здорового вирішення ситуації чи принаймні способи підтримати вас.
Для більш глибокого аналізу можете відповісти на такі запитання:
Чи мої думки про цю ситуацію допомагають її вирішити?
У моменти, коли я би не переживав/ла цих емоцій, як тоді я дивився/лася на цю ситуацію?
Які є сильні або позитивні сторони в мене або в ситуації, на які я ще не звернув/ла уваги?
Після подолання негараздів більшість людей переоцінюють свої погляди, наважуються на позитивні зміни та починають цінувати прості, радісні моменти і життя загалом.
Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати або змінити.
Іноді при зіткненні із труднощами нам здається, що ми наче збиваємося з ніг та не можемо за щось вхопитися, щоб втриматися «на плаву». Тим самим «рятувальним кругом» може слугувати повернення відчуття контролю.
Саме для цього знайдіть і зосередьтеся виключно на тих елементах ситуації, на які ви можете вплинути, якими ви здатні керувати. Це може повернути відчуття безпеки або кращої стійкості.
Складіть «абетку ресурсу».
Потрібно на кожну літеру алфавіту написати своє джерело задоволення. В результаті ви отримуєте список дій, які завжди покращуватимуть емоційний стан. Добре, якщо там будуть справи, які можна зробити одразу, а також більш складні, які потребують планування.
Ведіть щоденник станів та емоцій.
Коли змінюється настрій, ставте все на паузу та запитуйте себе: «Яка думка пронеслася в мене в голові?». Спробуйте її сформулювати та проаналізувати.
Практика «Вдячність».
Можете вести також окремий щоденник, в якому записувати 5-10 речень, за що ви вдячні за день.
Групова консультація
Що таке конфлікт і як з нього вийти?
Конфлікту перекладі з латини – це «зіткнення» або «боротьба», вороже відношення. Конфліктні ситуації вивчає конфліктологія. Конфлікт– це відсутність згоди між двома або більше сторонами (особами).Конфлікт– ситуація, в якій кожна із сторін прагне зайняти позицію, несумісну і протилежну по відношенню до інтересів іншої сторони.
Чи можемо ми обійтися без конфліктів? Чому?
Доречно навести такий вислів: «Конфлікт – це норма життя. Якщо вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс…». Ця, трохи смішна і одночасно правдива фраза, належить Чарльзу Ліксону, американському психологові і адвокатові з тридцятирічним стажем. Думаю, що пульс ви вже перевірили і переконалися, що він є. Значить, і конфлікти є.
Конфлікт – це добре або погано?
Давайте з вами визначимо позитивні і негативні сторони конфлікту.
В числі аргументів «ЗА» ( на користь конфлікту) можуть бути названі такі приклади;
· Будь – які зміни пробивають собі дорогу через конфлікт зі звичним, традиційним, відсутність конфлікту це ознака застою;
· Конфлікт стимулює самовдосконалення і особистісний ріст, пошук нових способів діяльності;
· Конфлікт може вивести на нову цікаву ідею;
· Тільки пройшовши через конфлікт і знаючи як поведе себе партнер в тій чи інший ситуації, коли стикаються ваші інтереси, можна говорити про те, чи добре знаєш людину і можеш їй довіряти;
· В результаті конфлікту можна вийти на нові етапи у взаємовідносинах – зробити їх більш природними більш відкритими;
· Конфлікт загартовує характер, навчає здатності відстоювати свої інтереси;
· Допомагає виразити свої відчуття і зняти напруження;
· Краще розуміти людей;
· Допомагає подивитися на ситуацію з нової точки зору;
· Дає можливість добитися покращення ситуації;
· Вчить розуміти і поважати не схожих на тебе людей, це розширює круг спілкування;
В числі аргументів «ПРОТИ»:
· Конфлікт це завжди велике емоційне навантаження;
· Є ризик зруйнувати взаємовідносини;
· Є можливість не отримати того, що хочеш, чи залишитися без того що маєш тепер;
· Є ризик отримати удар по самолюбству чи згубити себе в очах оточуючих;
· Іноді конфлікт віднімає невиправдано багато сил і часу.
Ось кілька порад, як звести конфліктні ситуації до мінімуму.
Вони будуть корисні не тільки жінкам, а й чоловікам.
1. Навчіться стримувати емоції
У вас ніколи не відбудеться конструктивного діалогу, якщо хоча б хтось один налаштований агресивно. Ні, звичайно, якщо головна ваша мета - розрядити емоції, то кричіть скільки душі завгодно, але якщо ж у вас є конкретна мета, то слід спочатку заспокоїтися, а потім вже починати розмову.
Упоратися зі своїми емоціями не так складно, як здається на перший погляд. Спробуйте подивитися на ситуацію з боку. Уявіть, що дивитеся кіно. Так, вам шкода головного героя, але він - не ви, і тому можна неупереджено проаналізувати ситуацію. Нехай у вас не вийде з першого разу, але ж головне - тренування.
2. Не накручуйте себе.
Не варто накручувати себе, не варто забивати голову страшними думками, не слід починати скандалити. Спробуйте розібратися, чому ви так переживаєте і що ж відчуваєте насправді.
3. Виберіть час для розмови.
Не варто лізти під гарячу руку. І пам'ятайте, не варто також заводити розмову з роздратованою, а тим більше, п'яною людиною.
4. Боріться з причиною, а не наслідком.
З'ясуйте, що стало причиною конфлікту. Варто обговорити й вирішити саме її, а не саму сварку. Це набагато прискорить вирішення проблеми.
5. Не згадуйте минуле.
До того ж пам'ятаєте, починати сварку, при цьому згадуючи всі попередні гріхи не варто. Обмежитеся тим, що сталося саме в даний момент.
6. Не накопичуй проблеми.
Вирішуйте проблеми по мірі їх надходження. Не слід чекати, поки їх збереться досить. Обговорюйте проблеми поступово, і ніколи не повертайтеся до них.
7. Не плекайте образу.
Говоріть про образу спокійно і без істерик. Не слід виношувати її в собі - чим швидше ви виговоритесь, тим швидше вона пройде.
8. Не опускайтесь до образ.
Це також дуже важливо. Образи - нова причина для сварок.
9. Не «заїдайтеся», не «підколюйте» і уникайте іронії.
Запам'ятайте, іноді не слова, а тон, з яким ви їх вимовили, ображають співрозмовника.
10. Не влаштовуйте істерик.
Чи знаєте ви, що істерика вважається однією з форм маніпуляцій? Незважаючи на те, що це вельми потужна зброя, дійсно вирішити проблему воно вам не допоможе.
Але якщо ініціатором конфлікту виступаєте не ви? Як же вчинити в такій ситуації?
Рот на замку. Пам'ятаєте, вам постійно радили закрити рот на замочок, а його викинути? Застосуйте щось подібне. Для того щоб вже точно нічого зайвого не сказати, наберіть у рот води і чекайте, поки інша сторона конфлікту не скаже все, що збиралася. Якщо ж ви раптом проковтнули воду - візьміть ще. Людина не може довго розмовляти з самим собою. Незабаром це набридне йому і він замовкне. А саму ситуацію обговоріть пізніше, коли він відійде.
Дійте нестандартно. Якщо на вас кричить близька людина, спробуйте обійняти або поцілувати. Навряд чи після цього їй захочеться продовжувати сварку. Так само можна спробувати перевести розмову на іншу тему. Попросіть подати вам стакан з водою або ж закрити кватирку. Не слід чіплятися до слів, фраз, вирваних з контексту, втрачає первісний зміст.
Не слід чіплятися до окремих слів, адже тоді грандіозний скандал вам гарантований.
Не думайте, що ви першопричина всього. Не завжди причина сварки у вас. Можливо, причина роздратування - невдачі в роботі, сварка з друзями або хамство навколишніх. Адже не все крутиться навколо вас.